Често при строителни дейности или ремонт се налага стари части от сградата или помещението да бъдат отстранявани чрез къртете. В повечето случаи това изисква намесата на специализирана фирма в сферата на "Кърти чисти извозва", но някой домашни майстори подценяват сложността на къртенето и опитват да го правят сами. Ако къртенет не са прави по правилен начин, или не се спазват мерките за безопасност, това може да доведе тежки инциденти. В случай, че решите да се захванете сами с къртенето на стена, къртене на бетон, къртене на плочки, къртене на баня, ето някой препоръки, които мога да са ви от полза за вашата безопасно.
Здравина на сградата
Ако сградата, стената или участъка, който ще къртите не е в добро структурно състояние, може да се получи срутване и това да доведе до тежки последствия за здравете. Затова, преди да започнете работа огледайте внимателно дали някой от долните фактори са налични. Ако някой от факторите е налице, тогава къртенете е опасно и е препоръчително да се обърнете към професионални къртачи:
Наклонени или огънати стени
Наклонена сграда
Големи пукнатини по стените или тавана
Доказателства че сградата се движи или се е движила (макар с много бавни темпове)
Неравни или наклонени подове
Някой носещи подпори или стени са повредени или лиспват
Силно напрежение върху някоя стена или плоча (напр. дърветеа, големи количества товар по подовете, наноси и др)
Повредени или разхладени стълбища
Възможни опасности
Преди да преминете към къртене, в интерес на безопасността, прегледайте и проверете старателно за наличие на някой от долните опасности:
Наличие на живак
Оголени и захранени проводници
Вода по подовете
Възможност за падане от височина
Хлъзгави повърхности
Лиспа на проветряемост в помещенията
Наличие на опасни животни в помещението
Остри предмети (стърчащи пирони, счупено стъкло, огънат или пречупен метал)
Опасност от падащи предмети (нестабилни подове и тавани, големи количества вода, несигурни сглобки)
Теч на газове (експлозивни газове, липса на кислород, токсични газове)
Вредни частици във въздуха (прах, асбест, олово, мухъл)
Намаляване на рисковете при къртене
Лично оборудване за безопасност:
Маска или респиратор с филтър - винаги преди работа проверявайте състоянието на маската/респиратора. Един лесен начин за проверка на състоянието на респиратора е като запушите дюзите през които дишате и да опитате да вдишате силно. Това би трябвало да създаде лек вакуум и напрежение върху лицето ви вътре в маската.
Ръкавици
Обувки с метални кубета
Устойчиво работно облекло - облеклото не трябва да бъде предалено тясно за да можете да се движите свободно. Облеклото не трябва да бъде и прекалено широко, защото ще пречи на нормалната ви работа
Предпазни очила
Нормални здравословни процедури по време на работа
Хидратиране - опитайте да пиете вода в двойно по-голямо количество от това, което смятате че ви е необходимо
Хигиена - след като сте пипали строителни материали без ръкавици, веднага след работа измийте и дезинфекцирайте ръцете си.
Хранене - по време, преди и след тежка работа хапнете нещо, дори да и смятате че не сте гладни
Обезопасяване на работното място
Структурна нестабилност на сградата или помещението - не влизайте в такова помещение.
Захранени електрочески проводници в помещението - Изключете главния прекъсвач в електрическото табло.
Захранен електрически проводни по фасадата или в близост до сградата върху която ще работити - обадедете се на доставчика на електро енергия за да прекъсне временно захранването.
Нестабилни подове и възможност от спъване - Разчистете и подсигурете подовете и терените по които ще преминавате.
Помещения без вентилация - не се задържайте и не работете дълго време в такива помещения. Ако има прозорци, опитайте да ги отворите за да нахлуе свеж въздух.
Опасни животни - ако прецените че има опасни животни в помещението в което ще къртите, направете необходимото за да обезопасите вас и животните. Ако е нужно, се обърнете към съответните общински служби.
Остри предмети - отстранете ги преди да започнете къртене или друга работа.
Водозахранване - огледайте за главни спирателни кранове или шахти около постройката. Спрете водозахранването.
Правила за безопасна работа при къртене
Винаги следете дали колегите ви са около вас.
Наблюдавайте какво има око вас.
Ако работите с електрически генератор, заслушвайте се редовно в неговия звук
Използвайте уред за измерване на вредни съсдържания във въздуха
Не използвайте инструменти или уреди в лошо състояние. Преди да започнете работа с непознат инструмент се запознавайте с инструкциите за уптреба.
Бъдете много внимателни когато работите с тежки инструменти или чукове.
Ако използвате чук, лост, кирка или други опасни инструменти, не ги поставяйте легнали на земята когато не работите с тях.
След като свършите работа с електрически инструменти, изключете ги веднага от захранването.
Почиствайте редовно насъбралите се опадъци.
Не търкайте очите си с мръсни ръце или ръкавици докато къртите
Почивайте и приемайте течности. Необходимо е да поемате поне по една бутилка вода за всеки час къртене. Ако се почиствате зле, моментално спрете работа.
Оказване на първа помощ при инциденти
Най-правилният начин за действие в случай на трудова злополука е да потърсите специализирана медицинска помощ. Ако се обърнете към медик, предоставете му следната информация: човекът има ли проблеми с дишането; кога се е случил инцидента; как се променя състоянието на човека; има ли силна болка; има ли вредни газове в помещението; преди колко време се е случил инцидента.
Когато помагате на колегите си, винаги носете ръкавици.
Ако има кървене го спрете чрез натиск върху раната и залепване на медицинска лепенка. Ако не успявает да спрете кръвта, незабавно се обадете на бърза помощ. Следете за влошаване на състоянието.
В случай че нараняването е малко - почистете раната; приложете антибиотик само ако сте сигурни че е подходящ; покрийте раната; отстранете замърсеното облекло около раната.
Ако в тялото на човека има забит предмет, не го изваждайте!
Ако е възможно, обездвижете наранената област от тялото.
Ако има попаднала частица в окото на човек - сложете си ръкавици и преместете човека на добре осветено място; прегледайте добре окото; издърпайте леко долния клепач и помолете човека да погледне нагоре; ако частицата остане в долния клепач, опитайте да я извадите внимателно. Ако не можете да извадите частицата, измийте добре очите с физиологичен разтвор. Не се опитвайте да извадите частица, която се е забила в очната ябълка. Не разтърквайте окото. Не се опитвайте да извадите голем предмет, който пречи за затварянето на окото.
При травма в главата незабавно се обадете на бърза помощ ако има налични някой от следните обстоятелства: силно кървене; от очите, носа или устата тече субстанция; частична загуба на съзнание; тъмни кръгове под очите или зад ушите; загуба на баланс; неподвижност на крайник; разлика в размера на зениците; често повръщане; неразбираемо говорене. Ако има тежка травма в главата, не оставяйте човека да заспи или да се отпуска; спрете кървенето ако имате възможност; следете дишането и поддържането в съзнание.
Ако прецените, че човека е прегрял: преместете го на сянка; поставете го да легне с вдигнати крака; освободете го от повечето дрехи; дайте му да пие хладна вода или енергийни напитки със съдържание на електролити; напшръскайте го с вода или с мокър плат. Следете състоянието на прегрелия човек, защото прегряването в някой случаи е последвано от сърдечен удар. Признаците за прегряване на човек са: чувство на слабост; гадене; силно потене; тежко дишане; неравномерно сърцебиене; ниско кръвно налягане; хладна кожа; слаба треска.
При нараняване на крайник: обездвижете нараненото място и съседните стави; поставете крайника в покой; поставете лед; обвийте с ластичен бинт; повдигайте крайника за да предотвратите кръвонасядане. Трябва незабавно да потърсите медицинска помощ ако: чувате звук при движенето на става; около травмата има силно зачервяване и висока темепратура; силна болка; няма подобрение след първите два дни.